Menu

Varias

Teksty, myśli lub notatki na tematy polityczne i społeczne.

11.11 - Różnice w transmisji

karnio

Oglądam 3 stacje newsowe transmitujące warszawski biało-czerwony marsz "Dla Ciebie Polsko". Przerzucam co chwila na kolejną stację, by mieć jak najbardziej obiektywny obraz marszu. Co zauważyłem:
TVP Info ma przekaz, co zaskakujące, dosc jasny. Sławne paski TVP nie grają dziś szczególnej roli i są profesjonalne. Mamy tam jasną sytuację - "Biało-czerwony marsz w setną rocznicę odzyskania niepodległości" - pasek normalny, można się czegoś dowiedzieć. Do tego mamy komentarz dość optymistyczny, czasem hurraoptymistyczny (choć można się tego spodziewać, to stacja znana z optymizmu na punkcie władzy), plus jakieś rozważania. W miedzy czasie onrazki marszu. Prawdę mówiąc TVP pozytywnie zaskakuje raczej brakiem propagandy. Oglądając to można poczuć się dumnym, że tyle ludzi wyszło na marsz, że każdy chce razem to wyjątkowe święto świętować.

Polsat News wydaje się po prostu przedstawiać to co się dzieje. Tak jak stacja informacyjna powinna przekazywać wiadomości. Ma komentarz zachęcający do brania udziału w marszu, że jest bezpiecznie i jasno informujący o marszu, nazwie, do tego przedstawiony w sposób przyjemny i nie powodujący niepokoju. Tak samo słyszymy komentarz, a widzimy obrazki z marszu. Też można poczuć dumę, do tego dość racjonalny komentarz.

TVN24 pokazuje marsz najgorzej jak się da. Zdecydowanie przesadza i to nie oglądając TVP, a TVN24 można poczuć się jakby oglądało się relacje z innego świata. Skala manipulacji przekazem jest dla mnie zaskakująca. Sceny marszu puszczane z podgłośnionym dźwiękiem z marszu gdy pozostałe stacje tłumią te dźwięki i puszczają komentarz. Przez ten szum aż przed telewizorem można poczuć się nieswojo. Stacja zaprosila swoich komentatorów jednak są przerwy w komentarzu, by pokazać marsz "na surowo", z całym szumem. Jest więc rozdział między komentarzem (krytycznym), a szumem marszu. Do tego paski - "przez Warszawę idzie marsz" - a przecież marsz ma nazwę, można powiedzieć z jakiej okazji itd. Tak surowo brzmi bardzo... dziwnie i obco, a przecież każdy wie co to za marsz. Szczególnie w taki dzień, gdy powinniśmy się łączyć i świętować wspólnie warto zauważyć, że tylko TVN24 próbuje dziś dzielić - oczywiście jedynie w przekazie marszu.
Bo cały dzień transmisji dnia niepodległości w TVP Info to jednak duża ilość manipilacji przez ukrywanie informacji. Tusk ustawiony na tyle, nie wspomniany przez Dude przy powitaniu, a także brak transmisji jakiejkolwiek z tego jak Tusk składał kwiaty jest jednak bardzo małe ze strony tak partii i prezydenta jak i TVP. Nie można powiedzieć, że nie jest to też czynnik sprzyjający podziałowi.

Nie rozumiem jednak celowości takiego działania TVN w transmisji marszu. Trudno mi sobie wyobrazić, że amerykańska stacja jest tylko i wyłącznie partyjna. Cel wygrania wyborów przez KO wydaje mi się celem zbyt małym by takie działania podejmować i aż tak mocno działać. Do zakłamania w ogromnym stopniu TVP przyzwyczailiśmy się i teraz można się miło zaskoczyć. TVN natomiast bardzo mocno przesadził.

Substytut: Można uznać, że oglądaliśmy w TVN24 inny marsz i może być to spostrzeżenie prawdziwe. TVP Info jak się okazuje pokazywał jedynie marsz rządowy sprytnie unikając ukazania przerwy między marszami. Sprawiało to wrażenie wielkiego rządowego marszu.
TVN24 nie skupiał się jak się okazuje na marszu rządowym, a na Marszu Narodowców który szedł tuż za rządowym. Pokazywał też przerwę dzielącą oba marsze (na zdjęciu). Stąd różnica w przekazie. Tam rzeczywiście było słychać "raz sierpem raz młotem" i inne standardowe neofaszystowskie hasła.

© Varias
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci